Commissie Welstand en Cultureel Erfgoed Voorschoten/Wassenaar
Commissie Welstand en Cultureel Erfgoed Voorschoten/Wassenaar
Onafhankelijke leden:
- mw. ir. A.G.M. Goemans.
- ir. D. Bruijne.
- dhr. ir. W.B.J. Polman.
- Mw. drs. B.T. Koopmans.
- mw. M. Glazenburg - Hoeufft.
- mw. K.A. Tedder.
- mw. ir. H.M.T. de Wijn-van der Meer.
- dhr. H.M.J. Tromp
- dhr. J.C. Hajer
Ambtelijke ondersteuning Wassenaar:
- ing. H.L. Lammers.
- mw. drs. C. Scheffer.
Ambtelijke ondersteuning Voorschoten:
- dhr. M. Veliscek
Welstand en Cultureel Erfgoed
De Commissie Welstand en Cultureel erfgoed (WCE) is een adviescommissie die het college van Burgemeester en Wethouders raad geeft over bouwplannen in de gemeente. Zij doet dit zowel voor Wassenaar als voor Voorschoten. De leden zijn onafhankelijke deskundigen. De commissie heeft één burgerlid. Dit lid is aangesteld om de visie van de burger in te brengen op het gebied van welstand. De Commissie WCE toetst bouwplannen aan de kwaliteitscriteria uit het Handboek Welstand en Beeldkwaliteit Wassenaar. Ze geeft niet alleen advies over gewone bouwplannen zoals een verbouwing of nieuwbouwhuis. Ze wordt ook ingeschakeld bij monumenten, stedenbouwkundige ontwikkelingen, zoals een nieuwbouwwijk en bij het vaststellen van bestemmingsplannen. Het college van burgemeester en wethouders wint daarnaast advies in bij de Commissie WCE over het cultureel erfgoed. Dit zijn beschermde gemeentelijke- en rijksmonumenten, beeldbepalende zaken en beschermde stads- of dorpsgezichten. Daarnaast wint het bestuur advies in van de commissie over cultuurhistorische aspecten bij niet-monumenten, zoals bijvoorbeeld bij nieuwbouw in het beschermd dorpsgezicht. Een groot voordeel van één commissie die zowel voor Welstand als voor monumenten adviseert is dat bouw- en monumentenvergunningen in dezelfde commissie en tegelijkertijd behandeld worden, zodat de adviezen op elkaar kunnen aansluiten. Het college van burgemeester en wethouders wint ook over cultureel erfgoed in bredere zin advies in bij de Commissie WCE. Dit betreft de aanwijzing van gemeentelijke- rijksmonumenten en beschermde stads- of dorpsgezichten.
De commissie vergadert om de 2 weken in mandaat, om de 4 weken in volledige bezetting en om de 6 weken met de erfgoed leden. De agenda van de vergadering wordt 2 dagen voor de vergaderdatum op de homepage van de website van de gemeente gepubliceerd. De vergaderingen van de Commissie WCE zijn openbaar, worden gehouden in Raadhuis de Paauw en zijn voor iedereen toegankelijk.
Wat is de procedure ten aanzien van welstand?
Bouwplannen worden eerst getoetst aan het planologisch kader. Dat wil zeggen dat wordt nagegaan of het plan niet in strijd is met de bestemmingsplanvoorschriften die gelden voor het gebied waarin het bouwplan gesitueerd is. Indien een plan binnen de voorschriften kan worden gerealiseerd, dan volgt een toets op de esthetische aanvaardbaarheid. Dit is de zogeheten ‘welstandstoets’. De welstandstoets kan geen beperkingen opwerpen ten aanzien van de mogelijkheden die de bestemmingsplanvoorschriften bieden.
Welke toetsingscriteria hanteert de commissie voor bouwwerken?
Sinds juni 2004 heeft Wassenaar een welstandsnota. De nota heet: Handboek Welstand en Beeldkwaliteit Wassenaar (2004). Het is een handleiding waaraan bouwaanvragen eenvoudig zijn te toetsen. De kwaliteitseisen zijn vastgelegd in 3 criteria.
1. Algemene criteria: De algemene criteria richten zich op het architectonische vakmanschap van het ontwerp. In de criteria komen naast aspecten als vorm, gebruik, schaal, materiaal en kleur ook de stedenbouwkundige samenhang en de bouwtraditie (geschiedenis) aan bod. Alles wat gebouwd wordt moet aan deze algemene kwaliteitseisen voldoen.
2. Gebiedscriteria: Het grondgebied van Wassenaar is in het Handboek opgedeeld in 61 gebieden. Ieder gebied kent zijn eigen kwaliteiten die door de specifieke gebiedscriteria in het Handboek beschermd worden.
3. Loket criteria: De loketcriteria hebben betrekking op kleine bouwwerken, zoals dakkapellen, bescheiden aanbouwen, carports etc. Deze kleine veranderingen zijn lichtvergunningsplichtig. Dat betekent dat een ambtenaar de bouwaanvraag toetst aan de loketcriteria, die in het Handboek staan. De behandeling van een bouwaanvraag, die onder loketcriteria valt, gaat sneller dan een reguliere bouwaanvraag.
Voor nadere informatie over het werk van de commissie kunt u terecht bij de secretaris van de commissie, ing. H.L. Lammers, tel. (070) 5122225, e-mail: welstand@wassenaar.nl
Monumenten van de gemeente Wassenaar
Volgens welke procedure komt een gemeentelijke monument tot stand?
Commissie Welstand en Cultureel Erfgoed Voorschoten/Wassenaar
Hoe pak je een restauratie aan?
Wat doet de monumentenwacht?
Open Monumenten Dag
Projecten
Oorlogsmonumenten
Veelgestelde vragen over gemeentelijke monumenten.pdf